nekrológ

Elhunyt Arnóth Károly

Szomorú szívvel tudatjuk, hogy alapítványi tevékenységünk hűséges támogatója, a Kovács Máté emlékének ápolásáért emlékplakettel kitüntetett Arnóth Károly 2024. április 9-én váratlanul elhunyt. Temetése 2024. május 8-án 15 órakor lesz a ferencvárosi Lélekhajó temetőben (1096 Budapest, Ernő utca 30-34.).

Ünnepi, kibővített kuratóriumi ülés Kovács Máté születésének 117. évfordulója alkalmából

A Kovács Máté Alapítvány névadója születésének 117. évfordulója alkalmából 2023. november 13-án 14 órai kezdettel ünnepi, kibővített kuratóriumi ülést tartott a MTA Könyvtár és Információs Központ II. emeleti Konferenciatermében.

Az ülésen megemlékezéseket tartottuk: Dr. Bartos Éva Dr. Kovács Ilonáról, Pogány György Dr. Bényei Miklósról beszélt, előadást tartott Tóth-Jávorka Brigitta, a MKE által alapított Az év fiatal könyvtárosa pályázat idei különdíjasa, Mellen Adrienn, az Alapítvány OTDK különdíjas csapatának képviselője, Bajnok Tamara, az Alapítvány Nívódíjának 2023. évi díjazottja és Dömsödy Andrea, a Könyvtárostanárok Egyesülete által az Alapítványi Nívódíj mellett tavaly létrehozott Iskolai könyvtári különdíj idei díjazottja.

Tizenegyedik alkalommal került átadásra a 2012-ben alapított Kovács Máté emlékének ápolásáért elnevezésű emlékplakett, az emlékplakettet posztumusz formában Dr. Kovács Ilona kapta.

Fotók (Láng Klára)

Fotók (Dömsödy Andrea)

Gyászhír

2023. július 24-én elhunyt Dr. Bényei Miklós (1943-2023), a Kovács Máté Alapítvány elnöke, könyvtáros-történész, a MTA Doktora, a debreceni Méliusz Könyvtár nyugalmazott igazgató-helyettese, a Debreceni Egyetem címzetes egyetemi tanára, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének korábbi (1998-2007) elnökségi tagja.

Bényei Miklós szakmai vallomása a Könyvtárvilág 2021. évi 1. számában

Emlékét megőrizzük!

Gyászhír: Maróti Andor (1927-2021)

2021 augusztusában elhunyt Maróti Andor címzetes egyetemi tanár, a magyar művelődésügy, a közművelődési szakemberképzés, a magyarországi kultúrakutatás meghatározó alakja,  a komplex kultúrakutatás metodológiájának hazai megalapozója (Nekrológ).

A Professzor úr Alapítványunkkkal is szoros kapcsolatot ápolt: 2012-ben a győri könyvtáros vándorgyűlésen szervezett ülésen tartott előadást, a 2014-es soproni vándorgyűlésen bemutattuk A nélkülözhetetlen kultúra c. kötetét, 2014-ben novemberi ünnepi kuratóriumi ülésünkön beszélt a kommunikáció és a kultúra kapcsolatáról Kovács Máté gondolkodásában (a tanulmány megjelent a 3K-ban).

2018 novemberében a Professzor úr kapta az Alapítvány által létrehozott Kovács Máté elmékének ápolásáért elnevezésű emlékérmet. (Bartos Éva laudációja)

Aalpítványunk támogatása mellett írásainak egy része bekerült a Magyar Elektronikus Könyvtár gyűjteményébe.

Emlékét tisztelettel megőrizzük!